Furkan Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dostluk Derneği
Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allaha'a aitiz ve (sonunda) O'na döneceğiz. (2/Bakara, 156.)

Furkan Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dostluk Derneği;

Furkan Eğitim,Kültür,Yardımlaşma ve Dostluk derneği, Milli manevi değerlere bağlı,Kur’an ahlakı ile ahlaklanmış,dini temel kaynaklarındanöğrenen,öğrendiği ile amel eden ve onu tüm insanlara ulaştırma ideali ile bezenmiş nesiller yetiştirmek ve Kur’an-ı Kerim’in kutlu mesajını 8 Milyar insana ulaştırmak gayesi ile 2006 yılında İzmir’in Menderes ilçesi Oğlananası beldesinde kuruldu.

Derneğimiz ilk olaraközlenen nesilleri yetiştirecek mekanları oluşturmak için 2007 yılının başında Kur’an Kursu inşaatına başlamış ve binayı tamamlayarak 2008-2009 eğitim-öğretim yılına hazır hale getirmiştir.

 

DERNEK FAALİYETLERİMİZ

 

KUR'AN'IN ANLAMIYLA BULUŞMAK FAALİYETLERİ

Kur’an’ın anlamıyla buluşmak platformunun faaliyetleriçerçevesinde 2012 yılında ortaokul ve lise talebelerinin katıldığı Meal bilgi yarışması düzenlenmiş,2000’e yakın talebenin başvurduğu yarışmada,her katılımcıya meal hediye edilmiş ve dereceye giren talebelerödüllendirilmiştir.

SON PEYGAMBER(S.A.V.)’İ ANLATMA FAALİYETLERİ

Derneğimiz Zinde sosyal gelişim derneği tarafından oluşturulan Son Peygamber Platformunaüye olmuş ve platform faaliyetleriçerçevesinde programlar düzenlemiştir.

MEVLİD KANDİLİ PROGRAMLARI

Her yıl Peygamber Efendimizin hicri takvime göre doğum günü olan Rebiülevvel ayının 12’sinde Kur’an Kursu binamızda Mevlid kandili programı düzenlemiştir.Menderes veçevre köylerden bayanların katıldığı programlarda her yıl Peygamber Efendimizin bir vasfıön planaçıkartılmıştır.En son mevlid kandili programında Peygamber Efendimizin El-Mübelliğ sıfatı anlatılmıştır.

KUTLU DOĞUM PROGRAMI

Her yıl Nisan ayında Menderes Müftülüğümüz ile beraber Kutlu Doğum programı düzenlemekteyiz. 350 kişilik konferans salonumuzda yemekli olarak düzenlediğimiz programa Menderes ve İzmir’den yoğun katılım olmaktadır.

ÇEVRE FAALİYETLERİ

Derneğimiz, her yıl Ahlak Kültür veÇevre derneği ileÇeküd tarafından organize edilen ağaç dikme faaliyetlerine gönüllüleri ve Kur’an kursu talebeleri ile birlikte katılmış ve yeşil bir İzmir için yüzlerce fidanın dikilmesini sağlamıştır.

KAHVALTI PROGRAMI

Geleneksel olarak her yıl Mayıs ayında Kur’an Kursumuz yararına açık havada kahvaltı programı düzenlemekteyiz. Kahvaltı programımızda Oğlananası köyünden topladığımız organikürünler, değişik illerden getirttiğimiz yöreselürünlerle hayırçarşısı açılmakta ve Oğlananası köyünden hanımlar gözleme yaparak kahvaltımıza ayrı bir renk katmaktadır.Her yıl 1000 kişiyi aşkın Furkan dostunun aileleri ile birlikte katıldığı kahvaltımıza Manisa,Aydın,Denizli illerinden de misafirler iştirak etmektedir.

GEZİ PROGRAMI

Dernek olarak Kur’an Kursu talebelerimizle her yıl geziler düzenlemekteyiz. Bu güne kadarÇanakkale,Bursa,İstanbul,Afyon ve Manisa illerine geziler düzenleyerek hem ecdadımızdan yadigar kalan tarihi mekanları gördük hem de büyük tarihi şahsiyetlerin kabirlerini ziyaret etme imkanı bulduk.

Dernek Tüzüğümüzde amaçlarımızın bir kısmı şu şekilde sıralanmaktadır.

Derneğin Amaçları

 • Madde 3. Dernek hiçbir surette siyasetle uğraşmaz. Derneğin amaçları şunlardır:

 • 3-1. Eğitim merkezleri inşa etmek, işletmek ya da uygun yerlerde açmak.

 • 3-2. Okuma yazma kursları açmak. Bu amaçla Millî Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezleri ve bu amaçlaçalışan kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak. Açılan kursların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak.

 • 3-3. Ev hanımlarının yetiştirilmeleri ve ekonomiye kazandırılmaları için beceri ve el sanatları kursları açmak, bu amaçlaçalışan kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak.

 • 3-4. Toplumun dini eğitimlerini alabilmeleri için süreli ve süresiz, yatılı ve gündüzlü Kur’an kursları inşa etmek ya da uygun yerlerde açmak, açtığı bu kursları Müftülük ile birlikte işletmek. Açılan Kur’an kurslarının her türlü ihtiyaçlarını karşılamak.

 • 3-5. Kültür varlıklarımızın korunması, restorasyonu ve genç nesillere tanıtılması ile ilgili faaliyetlerde bulunmak. Bu amaçla tarihi eserleri satın almak, sergilemek için müzeler kurmak. İnsanlarımızın sağlıklı, zinde, milli, manevi, ahlaki değerlere bağlı,ülkesini ve milletini seven ona bağlı bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmak.

 • 3-6. Çevre ve kültür değerlerimizin tanıtımını sağlamak.

 • 3-7. Toplumun kültürel düzeyinin artmasına yardımcı olmak.

 • 3-8. Kültür merkezleri kurarak toplumun millî ve dinî konularda bilgi seviyesini artırmak, bu amaçla Şehrin muhtelif yerlerinde Kütüphane ve okuma salonları oluşturmak, buralara görsel, yazılı, süreli yayın ve kitap temin etmek. Buraların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak.

 • 3-9. İnsanlar arasında kardeşlik ve dostluk duygularını geliştirmek, sosyal ilişkileri artırmak veözlenençağdaş toplumun oluşmasına katkıda bulunmak. Yardıma muhtaç olanlara yardım etmek.

 • 3-10. Başarılı olup ekonomik gücü zayıf olanöğrencilerin okutulmasına maddî destek sağlamak, burs vermek.

 • 3-11. İhtiyaç sahiplerine gıda, yakacak ve ihtiyaç maddesi temin etmek.

 • 3-12. İhtiyaç sahibi olan hastaların tedavilerini yaptırmak.

 • 3-13. Çevredeki eğitim kurumları ile yakın ilişkiler kurmak, imkanlarölçüsünde bu kurumların bakım - onarımında ve eğitim aracı alımında kaynak aktarmak.

 • 3-14. Bu amaçla kurulan dernekler ve diğer her türlüözel ve resmi kuruluşlarla işbirliği yapmak.

 • 3-15. Gönüllü kuruluşların oluşturduğu Federasyonlara ve Konfederasyonlaraüye olmak.